Jak nauczyć dziecko utrzymywania porządku?

Czy twoje dziecko robi wokół siebie bałagan i nigdy niczego nie odkłada na swoje miejsce? Nauczenie dziecka sprzątania i utrzymywania porządku nie jest takie łatwe jeśli od najmłodszych lat nie przyzwyczaiłaś swojej pociechy, aby dbała o ład w swoim pokoju. Co więc zrobić, aby nasze dziecko zaczęło panować nad bałaganem?

Dzieci w wieku przedszkolnym to największe rozrabiaki i utrapienie prawie wszystkich rodziców. Bałaganią, biegają, kochają mazać po ścianach, szczególnie tych świeżo pomalowanych. Dziecko zazwyczaj nie wie od czego powinno zacząć. Wytykanie i krzyk nic nie zmieni. Nie zostawiaj go więc samego w pokoju pełnym porozrzucanych zabawek. Jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko dbania o porządek zacznij jak najwcześniej. Kluczem do sukcesu może okazać się dobra organizacja zabawy.

 

Każda zabawka ma swoje miejsce

Ważnym aspektem jest stworzenie reguł obowiązujących w domu. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie specjalnego systemu ich segregowania. System pudełkowy może okazać się kluczem do sukcesu. Jeśli w domu zaczynają pojawiać się coraz większe ilości zabawek, porozrzucanych przedmiotów w każdym możliwym miejscu w naszych czterech kątach, warto zadbać o organizację. Należy pamiętać jednak, że dzieci biorą przykład z rodziców. Jeśli dorośli po sobie nie sprzątają i nie odkładają niczego na swoje miejsce, nasza pociecha zrobi dokładnie tak samo.

Świetnym i sprawdzonym sposobem są specjalne pudełka na zabawki, najlepiej jeśli są zamykane. W taki sposób nie tylko dbamy o porządek, ale zapewniamy również estetyczny i schludny wygląd pokoju dziecięcego.

 

Jak wybrać najlepsze pudełka na zabawki?

Najlepiej sprawdzające się w pokoiku dziecięcym są pudełka ładne i funkcjonalne. Ważne jest to, aby były pojemne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pomagają młodym mamom dbać o porządek. Warto jednak wybierać te, których jesteśmy pewne oraz takie, które podobają się naszym dzieciom. Zamykane i ciekawe pudełka nie tylko pomagają dbać o czystość, ale także świetnie się prezentują. Ciekawe motywy zdobiące pudelka sprawiają, że sprzątanie staje się świetną zabawą. Przy takim wyborze warto pamiętać także o tym, aby były one małe i stosunkowo płytkie, aby dziecko nie miało kłopotu z odnalezieniem ulubionej zabawki oraz nie wyciągało wszystkiego ze środka. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja działania, cierpliwość i dostosowanie swoich oczekiwać do możliwości i wieku swojej pociechy. Krzyki oraz wytykanie nie przyniosą nigdy oczekiwanych rezultatów, wręcz przeciwnie. Nauka sprzątania zajmuje maluchowi dużo czasu i choć nie należy ona do najłatwiejszych, warto zacząć jak najwcześniej.

Każdy człowiek najlepiej uczy się na błędach. Na dziecko dużo silniej może wpłynąć fakt, że przed zaśnięciem nie będzie mogło odnaleźć swojego ulubionego pluszaka niż krzyki rodzica, który stracił już cierpliwość.

Warto więc wprowadzić system motywujący malucha do przestrzegania obowiązków. Idealna okazuje się tablica korkowa, na której za każde dobre zachowanie mama przypnie uśmiechniętą buźkę czy gwiazdki w różnych kolorach. Warto jednak pamiętać, by nie doprowadzić do sytuacji, w której dziecko będzie sprzątało wyłącznie po to, aby otrzymać nagrodę.

Artykuł powstał we współpracy z www.gomama.pl

 
 

Katagoria: Porady dla dziecka
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1900  razy.