5 sposobów na uniknięcie oparzeń słonecznych

To, że latem należy stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym wiedzą chyba wszyscy. Nie ma więc co tracić czasu na zachęcanie do ich używania. Warto jednak zwrócić uwagę na inne sposoby, które pozwolą uniknąć oparzeń słonecznych. W artykule prezentujemy 5 naszym skutecznych metod.

 

Sposób pierwszy: …unikać słońca!

Najłatwiejszym (a może przeciwnie, najtrudniejszym) z nich jest unikanie słońca. W praktyce oznacza to, że należy trzymać się miejsc zacienionych, chować we wnętrzach lub choćby okrywać ciało materiałem.

Oczywiście, nie da się całkowicie uniknąć ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Można jednak zachowywać się w sposób, który ogranicza liczbę takich sytuacji. I nie chodzić opalać się, jak tylko z nieba znikną chmury.

 

Sposób drugi: wziąć prysznic

Niektórzy mogą nie mieć wyboru. Jeśli ktoś spędza wakacje w krajach leżących na południe od linii Alp, ten nie uniknie słońca. Niektórzy lubią kąpać się w morzu, siłą rzeczy więc wystawieni są na działanie promieni. Innych słońce dosięga w czasie spaceru czy zwiedzania.

Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym pomysłem jest prysznic. Ale uwaga: nie należy od razu odkręcać zimnej wody. Przeciwnie, dobrze jest zacząć od wody o umiarkowanej temperaturze i stopniowo ochładzać ją. W ten sposób uniknąć można szoku. Dodatkowo, prysznic pozwala także pozbyć się ze skóry resztek kremów, potu czy piasku.

Uwaga: po prysznicu nie należy mocno się wycierać. Przeciwnie, dobrze jest przykładać delikatnie ręcznik do skóry tak, żeby dodatkowo jej nie podrażniać.

 

Sposób trzeci: smarować się

A skoro o kremach mowa – nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu skóry do letnich wyzwań. Oprócz kremów z filtrem UV dobrze jest wykorzystywać także inne. Na przykład te zawierające masło shea.

Dlaczego? W krótkich słowach: zawarte w nim substancje, takie jak kwas cynamonowy, jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowo, ma właściwości antybakteryjne.

Masło shea stosować można także zimą, gdy słońce w podstępny sposób operuje na niskich wysokościach i potrafi mocno spiec skórę.

 

Sposób czwarty: rezygnacja z… mydła

Nie, nie chodzi o to, żeby się nie myć. Chodzi o to, że mydło wysusza skórę. Jeśli ta została wcześniej podrażniona promieniami słonecznymi, sytuacja może stać się nieprzyjemna. Zamiast mydła lepiej jest stosować odpowiednie żele do mycia lub mleczka.

 

Sposób piąty: odpowiednio jedz i pij

Na koniec ważna sprawa: jedzenie i picie. Wiadomo, że w czasie upałów należy odpowiednio się nawilżać. W praktyce oznacza to, że należy wypijać przynajmniej dwa litry wody w ciągu doby. Dobrze, jeśli będzie to woda niegazowana. Uwaga: słodkie napoje się nie liczą.

Można też wspomagać się odpowiednim jedzeniem. Dobrze działają owoce, w których jest sporo wody, takie jak na przykład winogrona czy arbuzy. Z warzyw podobne właściwości mają pomidory.

A czego unikać? Tego, co zawsze: potraw tłustych i ciężkostrawnych, produktów wysokoprzetworzony, a także alkoholu i papierosów.

 

Fot.: Mait Jüriado / Foter.com / CC BY-NC-SA

 

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.
 
 

Katagoria: Porady dla każdego
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 1549  razy.