Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Wybranie odpowiedniego zakładu pogrzebowego pozwoli uniknąć bliskim zmarłej osoby wielu stresujących sytuacji. Taka firma i jej pracownicy powinni wesprzeć na każdym kroku żałobników i odciążyć ich z formalności, jakie wiążą się z pogrzebem i pochówkiem ciała zmarłej osoby. O czym jeszcze warto pamiętać?

 

Lokalny zakład pogrzebowy

W dużych miastach klienci mają do wyboru usługi wielu zakładów pogrzebowych. Najczęściej decydują się na ten, którego nazwę znają lub być może korzystali już z jego usług w przeszłości, przy okazji organizacji innych pogrzebów. Optymalnie jest wybrać zakład, który znajduje się w naszej okolicy. Dla wybranych dzielnic stolicy najlepszym wyborem będzie m.in. zakład pogrzebowy w Warszawie – Memento Mori, który obsługuje stołeczny rynek i okolice. Oczywiście można szukać w bardziej odległych miejscowościach, jednak w praktyce okazuje się to zupełnie nieopłacalne.

 

Ważne!

Zakład pogrzebowy powinien zapewniać transport zwłok z domu, w którym bliska nam osoba zmarła lub ze szpitalnej kostnicy. Będzie to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy śmierć nastąpiła np. w innym mieście lub poza miejscem zamieszkania czy placówką zdrowia.

 

Oferta usług

Dla klienta liczy się kompleksowość usług zakładu pogrzebowego. Powinien on realizować wszystkie kwestie związane z odebraniem ciała zmarłego, ulokowaniem go w swojej kostnicy, umyciem, ubraniem, doprowadzeniem do porządku, złożeniem w trumnie oraz formalnościami dotyczącymi ceremonii pogrzebowej, uzyskania zasiłku pogrzebowego w ZUS oraz innymi kwestiami związanymi z pochówkiem. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na cenę i upewnić się, czy poszczególne usługi gwarantowane przez zakład pogrzebowy są bezpłatne w ramach umowy, czy będą wymagały poniesienia dodatkowych opłat.

Pracownika zakładu pogrzebowego, z którym się kontaktujemy, warto zapytać o pochówek na cmentarzu, możliwość skremowania zwłok, usługi kosmetyczne, np. malowanie zmarłego, o miejsce w prosektorium, o możliwość przygotowania obrzędu kościelnego lub ceremonii świeckiej. Ważne jest, ile wynosi czas oczekiwania na pogrzeb i pochówek, czy można wynająć na czas uroczystości dom pogrzebowy, czy zakład zorganizuje wieńce od bliskich i dodatkową oprawę oraz pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Jeśli już będziemy zdecydowani na skorzystanie z usług danego zakładu pogrzebowego, powinniśmy spisać stosowną umowę. Przed podpisaniem takiego dokumentu należy go dokładnie przeczytać.

 
 

Katagoria: Porady dla każdego
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2249  razy.