Jakie skarpety sportowe wybrać?

Sport jest niezwykle rozwijający, a jego wpływ na zdrowie i kondycję człowieka jest nieoceniony. Jednak każda dziedzina wymaga odpowiedniego przygotowania nie tylko fizycznego. Musimy pamiętać również o tym, żeby zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze przedmioty oraz właściwe ubrania. Jednym z ważniejszych elementów garderoby każdego sportowcy są komfortowe skarpety sportowe.

 

Mimo że na co dzień mogą wydawać się one niedoceniane, to odgrywają bardzo dużą rolę. Dobór odpowiednich skarpet da nam dużo wygody i z pewnością zaoszczędzi wiele bólu. Właściwie wykonane oraz dobrane skarpety mogą bardzo ułatwić uprawianie wszelkich sportów. Odczuwany komfort podczas dużego wysiłku fizycznego spowodowany jest właśnie wyborem skarpet sportowych. Mogą one nawet zminimalizować możliwość kontuzji. Dlatego każdy miłośnik sportu powinien wiedzieć, jakie skarpety będą dla niego najodpowiedniejsze.

 

Charakterystyka skarpet sportowych

Skarpety te powinny zapewniać swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu stopa może oddychać, a nagromadzona wilgoć zostaje odprowadzana. Bardzo ważne jest także to, żeby skarpety sportowe były anatomiczne, a wiec aby prawa skarpeta pasowała jedynie na prawą stopę, a lewa na lewą. Być może nie jest to duża różnica, ale przy dłuższym używaniu metoda ta sprawdza się świetnie. Dzięki niej nie w okolicach małych palców nie znajduje się nadmiar rozciągniętego materiału. Ten mógłby zawijać się w bucie i uwierać. Gdy skarpeta jest odpowiednio dopasowana do stopy nie zsuwa się, co także poprawia komfort użytkowania. Wysokiej jakości skarpety sportowe są najczęściej wykonane z bardzo dobrego materiału, np. z włókien syntetycznych. Materiał ten pochlania wilgoć, odprowadza go na zewnątrz, co redukuje możliwość jakichkolwiek otarć do minimum.

 

Nici, szwy oraz ściągacze

Kolejnym elementem charakterystycznym dla skarpet sportowych są nici z jonami srebra wykorzystywane do produkcji. Nici te są bakteriobójcze, a więc ograniczają rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Nici te zapewniają nam świeżość oraz przyjemny zapach. W skarpetach sportowych ważne są również szwy. W zwykłych, bawełnianych skarpetach są one wyraźnie odczuwalne, dlatego podczas wykonywania ćwiczeń mogą po pewnym czasie uwierać i powodować dyskomfort. Najczęściej obtarcia powstają w okolicy palców, co jest spowodowane właśnie szwami. W skarpetach sportowych powinny być zastosowane szwy płaskie, które nie są odczuwalne podczas użytkowania. Podczas wyboru skarpet sportowych powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na ściągacze, ponieważ to one odpowiedzialne są za utrzymywanie się na stopie. Nie powinny on być ani za mocne, ani za słabe. Gdy będą uciskały zbyt mocno na naszą nogę mogą utrudniać swobodny przepływ krwi. Gdy jednak będą za słabe zwyczajnie zsuną się z nogi.

 

Skarpety kompresyjne

Ten rodzaj skarpet sportowych jest najodpowiedniejszy dla sportowców. Skarpety te posiadają specjalne ściągacze na różnych częściach długości skarpetki, dzięki czemu odciążają, amortyzują i pogłębiają komfort podczas dużej aktywności.

 

Tekst został przygotowany przez Wola, firmę specjalizującą się w sprzedaży skarpet męskich, damskich oraz dla dzieci.

 
 

Katagoria: Porady dla każdego
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2680  razy.