Pielęgnacja cery suchej – praktyczne wskazówki

Osoby posiadające suchą skórę doskonale znają objawy nieodpowiedniego nawilżenia cery. Wyobraźmy sobie, jak by to było, gdyby dłonie ciągle nas swędziały, pojawiały się coraz nowsze miejsca, gdzie skóra się łuszczy lub nieprzyjemnie czerwieni.

Sucha cera wydaje się być niebezpiecznie naprężona i sprawia wrażenie, jak gdyby nagle zaczęła się kurczyć na naszym ciele. Nie ma w tym nic przyjemnego, a jedynie otrzymujemy kolejny powód do tego, by z większa dbałością zająć się jej kondycją. Co więc zrobić?

 

Dlaczego się tak dzieje?

Jak już sama nazwa wskazuje, sucha skóra cierpi na chroniczny niedostatek dobrego nawilżenia. W konsekwencji płaszcz lipidowy, który zwykle pokrywa nasze ciało, zatrzymując w skórze odpowiednią ilość wody, nie działa nawet w sposób zbliżony do właściwego. Cała zgromadzona woda w magiczny sposób wyparowuje, a nasza skóra kurczy się i wysycha coraz bardziej. Potem zauważamy, że w niektórych miejscach wyschła na tyle, że zaczyna się już łuszczyć, a chwile potem nieznośnie swędzieć, zmuszając nas do niezbyt pozytywnej praktyki drapania tych miejsc. Przez to do objawów dołączają pieczenie i zaczerwienienie, a zaogniona skóra jest z każda chwilą trudniejsza do odnowienia.

Skutki są nam szeroko znane, ale co z odpowiedzią na pytanie „dlaczego tak się dzieje?” Przyczyn jest wiele:

  • wrodzona i genetycznie zapisana w naszym ciele predyspozycja do posiadania suchej skóry,
  • zła kondycja organizmu,
  • nieprawidłowy charakter pielęgnacji,
  • coraz częściej dotykające ludzi alergie na żywności oraz inne materiały występujące w naszym życiu,
  • zanieczyszczone i obciążone spalinami powietrze miejskie,
  • posiadanie skóry szybkoschnącej się,
  • zła dieta,
  • stres,
  • niezdiagnozowane choroby lub ogólnie kiepski stan zdrowia,
  • tryb życia uniemożliwiający prawidłowe zadbanie o potrzeby organizmu.

Im szybciej udamy się do specjalisty i rozpoznamy przyczynę takiego stanu, tym skuteczniejsza będzie nasza walka z suchą skórą.

 

Jak przetrwać kryzys?

Sucha skóra to skóra bardzo podatna na wszystkie czynniki wokół niej. O wiele szybciej tworzą się na niej zmarszczki i staje się szorstka, a więc i niezbyt miła w dotyku. Nic nam jednak nie pomoże częste mycie, gdyż właściwie takie praktyki jedynie są w stanie zaognić objawy. Tym na czym powinniśmy się skupić jest nawilżenie. Na rynku można kupić cała masę kremów, które pomogą nam w walce z suchą skóra. Ciekawostką jest, że inne tego typu preparaty stosuje się na dzień a inne na noc. Jeśli chodzi o natłuszczenie cery, to oczywiście można, jednak z pewną doza ostrożności, gdyż takie specyfiki bardzo szybko zatykają pory w ludzkiej skórze.

Reakcje alergiczne są tu na porządku dziennym, więc powinniśmy wybierać jedynie te kosmetyki, które nie zawierają dodatkowych barwników i substancji zapachowych, a są naturalne i delikatne. Stosowanie używek może pogarszać stan naszej skóry więc dobrze jest z nich zrezygnować (nawet z kawy). Może krok ten jest odrobinę radykalny, ale bardzo potrzebny dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia.

 

Dziękujemy stronie Higiena-Osobista.eu za wspłpracę merytoryczną!

 

 
 

Katagoria: Porady dla każdego
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2567  razy.