Historia męskiego smokingu

Smoking jest obowiązkowym elementem w szafie każdego mężczyzny, który często bierze udział w licznych uroczystych okazjach i pragnie w ich trakcie prezentować się nienagannie.

 

Smoking jest stylowym strojem wieczorowym, przeznaczonym na wyjątkowe, formalne i bardzo eleganckie okazje – wystawne bale, przyjęcia weselne, szykowne bankiety. Jest to mniej oficjalna forma, niż tradycyjnym, nieco dłuższy frak. Smoking niezwykle nadrabia również swoją wygodą, a także praktycznością. Jeden dobrze skrojony i dopasowany smoking jest w stanie doskonale służyć swojemu właścicielowi przez naprawdę długie lata. To ponadczasowy, klasyczny element garderoby, w którym każdy mężczyzna (niezależnie od sylwetki) prezentuje się świetnie. Jest to także bardziej elegancka forma od standardowego garnituru.

W popkulturze smoking został rozpowszechniony przez filmową postać James’a Bonda – który jak wiadomo, słynął z ponadczasowej elegancji, praktycznie w każdej sytuacji. Jego nienaganna prezencja zachwycała setki kobiet, a także utrwaliła i ukształtowała wizerunek Bonda, jako najbardziej stylowego agenta.

 

Fascynująca historia męskiego smokingu

Ten wyjątkowy, męski strój wieczorowy powstał w Anglii w drugiej połowie XIX wieku. Został on uszyty specjalnie na potrzeby ówczesnego Księcia Walii. Szybko rozpowszechniono go także wśród angielskich dżentelmenów, którzy składali coraz to liczniejsze zamówienia na ten niezwykle gustowny element garderoby.

Był to wieczorowy element ubioru przeznaczony specjalnie dla mężczyzn o określonym statusie społecznym. Panowie, ubrani w te stroje wieczorowe spotykali się w swoim męskim gronie, paląc cygara i dyskutując o ważnych dla nich sprawach, polityce czy sytuacji gospodarczej na świecie.
Smoking ekspresowo stał się popularny także na obszarze Stanów Zjednoczonych.

 

Z jakich części składają się klasyczne, męskie smokingi?

Te wieczorowe, męskie stroje składają się z kilku, niezwykle istotnych elementów. Najpopularniejsza i zarazem najbardziej klasyczna marynarka smokingowa jest jednorzędowa i zapina się ją tylko na jeden guzik. Dopuszczalne są również marynarki dwurzędowe, jednak uchodzą one za mniej eleganckie. Oglądali Państwo może jednego z najnowszych Bondów z Danielem Craigiem – Skyfall? Miał on na sobie tam klasyczne klapy szalowe. Nie są one jednak tak formalne jak bardzo klasyczne klapy frakowe.

Charakterystyczne w smokingach są także szlice, czyli rozcięcia znajdujące się z tyłu marynarki. Dawne, klasyczne smokingi nie posiadają nacięć, jednak te obecne mają je jedno lub dwa. Takie rozcięcie jest bardzo stylowe, dodatkowo optycznie wyszczupla biodra.

Do każdej marynarki dopasowane są wygodne, proste i niezwykle stylowe spodnie. Te dwa elementy smokingu uszyte są z tego samego rodzaju, dobrego gatunkowo materiału. Spodnie do smokingu dodatkowo wyposażone są w jedwabny lampas. Do takiego kompletu warto dopasować szykowną koszulę – dobrze, jeśli jest jednolita oraz jednokolorowa. Panowie najczyściejszej stawiają na koszule w różnych odcieniach bieli, granatu, a także delikatnego błękitu. Są to najbardziej uniwersalne i twarzowe odcienie.

Smoking nie byłby tak wyjątkowym strojem, gdyby nie dobrane dodatki. Należy do nich między innymi dopasowana kamizelka, z odpowiednim wycięciem. Często zastępowana jest również przez praktyczny pas smokingowy. Obowiązkowym elementem takiego ubioru jest muszka – która również była lansowana przez Jamesa Bonda. Jeśli chodzi o kolor, w którym powinna być nasza mucha, posiadamy pełną dowolność – możemy wybierać nawet spośród najbardziej nietypowych, intensywnych kolorów. Muszki wykonywane są zazwyczaj z bardzo luksusowych i szlachetnych materiałów.

 

Pomysłodawca artykułu
Artykuł przygotował Spilliaert – ekskluzywny krawiec wykorzystujący materiały od Scabal.

 
 

Katagoria: Porady dla niego
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2899  razy.