35 tydzień ciąży – jesteś gotowa na poród?

Ciąża to niesamowity czas, kiedy wiele w ciele kobiety się zmienia. Rewolucjom poddane są nie tylko organy i poszczególne układy, ale również psychika. W tym szczególnym czasie dochodzi do przewartościowań, innego spojrzenia na siebie i otoczenie. Wiele przyszłych mam podkreśla, że sporo się u nich zmienia, że stają się innymi kobietami. Jakie ważne wydarzenia przynosi 35 tydzień ciąży?

 

35-tydzien

35 tydzień ciąży – co dzieje się u przyszłej mamy?

Gdy wkraczasz w 35 tydzień ciąży, jesteś już w zaawansowanym okresie przygotowywań do bycia mamą. Poród mógłby odbyć się właściwie na tym etapie i najprawdopodobniej wszystko poszłoby bez zarzutu, a maluszek nie musiałby przebywać w inkubatorze. Dobrze jednak, gdyby poczekał jeszcze kilka tygodni. O porodzie o czasie mówimy, gdy dziecko przychodzi na świat po 38 tygodniu ciąży.

Co warto zrobić właśnie teraz?

To już odpowiedni czas, by zapakować torbę do szpitala. Warto zrobić to już teraz i w razie konieczności dokładać potrzebne przedmioty. Jeśli masz starsze dzieci, dobrze zastanowić się, kto się nimi zaopiekuje, gdy przyjdzie czas rozwiązania. To bardzo istotne, byś miała pewność, że starszaki znajdują się pod odpowiednią opieką.

Jeśli chodzi o Twój wygląd, w III trymestrze ciąży wszystko zmienia się w taki sposób, by przygotować ciało na poród. Na tym etapie ciąży właściwie u każdej przyszłej mamy piersi są wyraźnie większe, otoczki sutkowe ciemniejsze i lepiej widoczne. Wyraźnie zaznacza się też linia biegnąca na brzuchu, nazywana czarną linią. Nie musisz się jednak obawiać, że pozostanie ona na Twoim brzuchu. Po okresie połogu zniknie.

Na tym etapie silnie działa hormon relaksyna, która doprowadza do rozchodzenia się kości spojenia łonowego. Dzieje się tak po to, by umożliwić sprawny poród, bardziej elastyczne kości są niezbędne również z innego powodu, żeby pomóc w wydobyciu dziecka.

Jeśli chcesz urodzić naturalnie i pragniesz się do tego ważnego wydarzenia przygotować, koniecznie dbaj o swoją kondycję fizyczną. Codziennie masuj krocze, systematyczność się może opłacić. W tym celu sięgnij po naturalne olejki, na przykład migdałowy. W ten sposób można znacznie obniżyć ryzyko bolesnego pęknięcia w trakcie porodu.

Co oprócz tego? Na tyle, na ile to możliwe ciesz się ciążą. Umów się na sesję ciążową u fotografa. Nie zapomnij też o partnerze. Możesz zdecydować się na wspólne wyjście, teraz jest ono zdecydowanie prostsze niż będzie za kilka tygodni, kiedy maluszek przyjdzie na świat. Chwila we dwoje da Wam relaks i siłę, której wkrótce będziecie potrzebować do dobrego sprawowania opieki nad dzieckiem.

 

35 tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje dziecko

35 tydzień ciąży to czas, kiedy w brzuchu robi się już naprawdę bardzo ciasno. Maluszek mocno wypełnia przestrzeń, jaka jest mu dana, z tego powodu każdy jego ruch jest mocno odczuwalny, może być nawet bolesny.

Maluszka główka najpewniej pomału zmierza w kierunku dna macicy, dlatego możesz odczuwać parcie na pęcherz i mierzyć się z częstszym odwiedzaniem toalety.

Dziecko przypomina już noworodka, którego niedługo powitasz na świecie. Z każdym dniem systematycznie przybiera na wadze. Możesz to zaobserwować podczas rutynowych na tym etapie badań USG.

 

Autor artykułu:
Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również 35 tydzień ciąży w serwisie sosrodzice.pl.
 
 

Katagoria: Porady dla niej
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2726  razy.