Dlaczego seniorzy z Niemiec masowo przyjeżdżają do polskich domów spokojnej starości?

Polskie domy opieki cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Europy. Aby spokojnie spędzić starość, seniorzy – głównie z Niemiec pozbywają się części swoich majątków lub przeznaczają część wysokiej emerytury tylko po to, aby móc korzystać z usług polskich domów spokojnej starości. Taką popularność zawdzięczamy przede wszystkim coraz bardziej specjalistycznym usługom oraz standardom opieki.

 

Zgodnie z najnowszymi prognozami demograficznymi Europa się starzeje. Problem ten dotyczy nie tylko krajów rozwijających się, takich jak Polska, ale również tych, które uznawane są za zdecydowanie najbogatsze, jak Niemcy. Problem starzejącego się społeczeństwa coraz częściej można zaobserwować na ulicy, spacerując lub zwiedzając.

domy-spokojnej-starosci-1

Niemieccy seniorzy znani są z tego, że wysokość ich emerytur pozwala na prowadzenie bardzo aktywnego trybu życia oraz korzystanie z dobrodziejstw, o których chociażby polscy seniorzy mogą tylko pomarzyć. Owo bogactwo i komfort życia objawiają się także w dostępie do lekarzy specjalistów oraz szansie na korzystanie z domów spokojnej starości. Znaczna część seniorów zza naszej zachodniej granicy decyduje się na pobyt w polskich domach starców. Ekskluzywny dom seniora w Polsce – coraz częściej taka właśnie opinia panuje na temat ośrodków, które zlokalizowane są w różnych częściach naszego kraju. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest wysoki standard opieki oraz niskie (jak na niemieckich seniorów) ceny.

 

Kwestie finansowe

Choć niemieccy seniorzy przeważnie mogą pozwolić sobie na korzystanie z lepiej płatnej opieki, to niektóre zabiegi lub dalsza rehabilitacja mogą się również okazać ponad ich możliwościami finansowymi. Stąd szukają różnych rozwiązań, wśród których są właśnie wycieczki do Polski oraz korzystanie z pomocy polskich domów spokojnej starości.

Warto zwrócić uwagę, że polscy lekarze, rehabilitanci oraz pozostały personel medyczny posiadają często dużo lepsze kwalifikacje niż ich koledzy i koleżanki z Niemiec. Niewątpliwie jest to bardzo duży plus, o którym warto mówić. Kolejnym plusem jest doskonałe wyposażenie, które proponują liczące się domy opieki – mówi Marcin Warowny, właściciel prywatnego domu seniora w Polsce.

Dla niemieckich seniorów oprócz standardu ważne są także pieniądze. Ceny różnorodnych zabiegów medycznych, ewentualnej dłuższej hospitalizacji oraz rehabilitacji są w Polsce przeważnie wielokrotnie niższe niż w Niemczech. Mówiąc o opiece, nie sposób nie zwrócić także uwagi na cenę leków oraz akcesoriów medycznych – one również w Polsce mniej kosztują.

 

Kompleksowa opieka, również po zabiegach medycznych

Starci ludzie coraz częściej cierpią na choroby przewlekłe. Zdarzają się przypadki, że seniorzy cierpią na kilka chorób naraz, które wymagają synergicznego działania wielu specjalistów. Nie mogąc skorzystać z darmowej opieki medycznej bądź będąc rozczarowanym jej poziomem, seniorzy starają się szukać miejsc, gdzie będą mieli zapewnioną kompleksową pomoc medyczną oraz rehabilitację – takim miejscem jest właśnie Polska.

domy-spokojnej-starosci-2

Seniorzy z Niemiec chętnie korzystają z oferty pobytu czasowego (na przykład po operacji) lub decydują się na pobyt stały. Takie zachowanie jest podyktowane tym, że nestorzy doceniają jakość świadczonych przed domy starców usług. Wśród najważniejszych zalet, jakie wymieniają, można wyróżnić:

  • możliwość pobytu stałego lub czasowego,
  • szansę na korzystanie z pomocy lekarzy, opiekunek i pozostałego personelu,
  • bardzo duże kompetencje specjalistów,
  • możliwość opieki całodobowej,
  • bogatą ofertę zabiegów rehabilitacyjnych,
  • specjalistyczne wyposażenie domów spokojnej starości,
  • liczne atrakcje,
  • smaczne i zdrowe jedzenie
  • niskie, w porównaniu do niemieckich ceny.

Ciekawym zjawiskiem, które zaobserwowano ostatnio wśród niemieckich seniorów jest też emigracja związana z napływem imigrantów. Osoby starsze, które od urodzenia mieszkają w Niemczech, coraz bardziej boją się o swoją przyszłość, zarówno pod względem finansowym, jak i socjalnym. Obecnie można zaobserwować, że niemieckie społeczeństwo w sprawie imigrantów jest coraz bardziej podzielone. Jest to jeden z motywów wyboru polskich domów spokojnej starości. Seniorzy doceniają ich ofertę, ale również spoglądają na nasz kraj, który jawi im się, jako miejsce komfortowe i bezpieczne.

 

Domy spokojnej starości – specjalne oferty

Również same domy spokojnej starości starają się wyjść z ofertą do swoich przyszłych pacjentów. Aby jak najlepiej się zaprezentować, stawiają nie tylko na kompleksowe wyposażenie oraz szeroką ofertę, ale budują swój wizerunek na rynku niemieckim. Domy opieki często muszą walczyć z dość krzywdzących stereotypem, który przedstawia Polskę, jako kraj biedny i zacofany.

Wśród rzeczy, którymi polskie domy opieki kuszą niemieckich seniorów jest na przykład brak bariery komunikacyjnej. Senior, który trafia do konkretnej placówki, może bezproblemowo porozumieć się z jej personelem w języku niemieckim lub angielskim.

Oferta polskich, prywatnych domów opieki jest bardzo atrakcyjna i dopasowana ściśle do wymagań niemieckich seniorów. Takie działanie sprawia, że coraz więcej Niemców chce spędzić u nas swoją starość.

 

 
 

Katagoria: Porady dla rodziny
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2270  razy.