Gdy pies warczy na dziecko – szkolenie psa, wychowanie dziecka

Jak wychowywać psa i dziecko żyjące z psem aby ich wzajemne relacje były coraz lepsze?

 

Już we wczesnej ciąży dobrze jest rozpocząć przygotowywanie psa na przybycie dziecka do domu. Im wcześniej zadbasz o dobre wychowanie psa tym lepiej dla jego przyszłych relacji z dzieckiem. Nigdy nie jest za późno na szkolenie psa pod kątem jego relacji z dzieckiem, nawet gdy źle się między nimi układało dotychczas i jeśli zdarzyło się, że pies zawarczał na dziecko to jeszcze wszystko da się naprawić. Szkolenie psów można prowadzić nawet gdy mają one kilkanaście lat, czasem pies znajdzie się w nowej dla niego sytuacji (dziecko w domu, lub małe dziecko zaczyna chodzić po domu a wcześniej tylko leżało w łóżeczku) i pies reaguje stresem na taką nową sytuację dla niego. Trzeba wtedy rozpocząć odpowiednie treningi aby wychować psa na dobrego lub nawet najlepszego przyjaciela dziecka.

Prowadź socjalizację psa z dzieckiem w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, jeśli boisz się bardzo o dziecko to załóż psu kaganiec. Przyzwyczajenie psa do kagańca to osobny temat – warto poświęcić kilka dni na naukę noszenia kagańca przez psa, aby pies lubił kaganiec i żeby nie denerwował się przy jego zakładaniu.

Poznać musisz na co Twój pies zareagował tak wielkim stresem, że aż zawarczał na dziecko – w jakiej to dokładnie było sytuacji. Czy pies bronił jedzenia lub nie chciał zejść z miejsca na którym śpi?

A może to dziecko zrobiło psu krzywdę lub zadało ból? Wiele psów nie lubi gdy ktoś je ciągnie za łapy lub ogon – to najczęstszy moment gdy psu się nie podoba kontakt z dzieckiem. Jeśli dziecko nie głaszcze delikatnie psa, tylko psa ciągnie za różne części ciała to jest to niedopuszczalne. Poćwicz najpierw na pluszowym misiu razem z dzieckiem jak powinno się psa głaskać. Co wolno a czego nie wolno robić psu.

Wiele psów nie lubi też gdy ktoś się nad nimi nachyla – także jeśli dziecko jest większe a pies mały to w takich sytuacjach gdy dziecko nachyla się nad psem i wyciąga w jego stronę rękę może się pojawić warczenie u psa. Pamiętaj, że warczenie to sygnał ostrzegawczy – także nie karć swojego psa za warczenie – bo przestanie warczeć i zacznie gryźć bez ostrzeżenia. Zacznij proces szkoleniowy z psem pod okiem psiego trenera i przyzwyczajaj psa do obecności dziecka.

Nie zostawiaj psa samego z dzieckiem, nawet na minutę nie wychodź z pomieszczenia gdy pies i dziecko są razem na podłodze w jednym pokoju – miej ich zawsze na oku.

Zadbaj o to, aby pies miał codziennie przynajmniej 10-15 minut ćwiczeń z zakresu posłuszeństwa. Dbaj też o odpowiednią ilość ruchu dla psa – pies z nadmiarem energii może być bardziej nieposłuszny lub nawet zbyt pobudzony i nerwowy. Szczęśliwy pies to zmęczony pies. Jeśli potrzeba zatrudnij osobę, która wyprowadza psy na spacery.

Zapewnij też psu jakiś psi azyl – miejsce gdzie pies będzie mógł iść odpocząć i gdzie nikt mu nie będzie przeszkadzał. Wytłumacz dziecku, żeby nie przeszkadzało psu gdy ten pójdzie na swoje miejsce odpoczynku. Możesz również rozważyć zakup klatki dla psa. Klatka dla psa będzie jego miejscem odpoczynku i relaksu – pozwoli też w mądry sposób zarządzać psem. Będzie można go nadzorować.

 

Autorem artykułu jest:
Michał Szen, który prowadzi szkołę szkolenia psów www.szkola-doberman.pl – zajęcia szkolenia psów prowadzi zwykle w trybie indywidualnym, czyli cała lekcja szkoleniowa jest tylko dla Ciebie i Twojego psa.

 
 

Katagoria: Porady dla rodziny
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2745  razy.