Jak rozpoznać tkaniny dobrej jakości?

Nie trzeba być fachowcem – materiałoznawcą, aby umieć rozpoznawać dobry i zły materiał często bez konieczności dotykania go i sprawdzania pod względem fizycznym jego struktury. Taka wiedza przydaje się wszystkim, zwłaszcza tym, którzy chcą nosić ubrania wykonane z wysokiej jakości tkanin. Jak dokonać trafnego wyboru?

 

Zmysły człowieka przy rozpoznawaniu jakości materiału

Zdecydowanie najłatwiej będzie nam rozpoznać dobry materiał przy pomocy dotyku. Wystarczy, że weźmiemy go w palce jednej dłoni, rozetrzemy oraz sprawdzimy gładkość i elastyczność pod względem fizycznym. Jednak nie zawsze mamy możliwość zweryfikowania dotykiem, czy dana tkanina w 100 procentach nam odpowiada. Co wówczas zrobić? Nie trzeba kupować na „chybił trafił”. Można wykorzystać inne sposoby rozpoznawania dobrej jakości materiałów.

Wystarczy, aby sklep z tkaninami, czego przykładem jest Odonati, udostępniał dokładny skład swoich produktów. Wtedy na podstawie rzetelnie przedstawionych informacji można wysnuć wnioski, czy tkanina będzie dobrze układała się na ciele, czy zapewni wentylację skórze, czy nie będzie wywoływała nadmiernego pocenia się lub czy nie zniszczy się po pierwszym praniu – ręcznie lub w pralce automatycznej.

Najważniejsze zasady przy wybieraniu dobrej jakości tkanin

Najlepiej wybierać tkaniny bawełniane lub wykonane z włókien pochodzenia naturalnego – roślinnego lub zwierzęcego, takie jak jedwab, len i tym podobne. Sztuczne materiały nie pozwalają skórze oddychać i łatwo się niszczą podczas prania. Kompromisem może być wybór tkaniny z dodatkiem włókien syntetycznych, np. elastyny, która nadaje bawełnie większej elastyczności, przez co materiał będzie doskonale dostosowywał się do kształtów naszego ciała.

Naturalne materiały dają skórze optymalną wentylację, nie będą się elektryzować oraz będą chłonęły nadmiar wilgoci, przez co nie będziemy się w nich nadmiernie pocić. Są zdrowe, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą i ze skłonnością do alergii.

Nie bądźmy jednak zdziwieni, że kupując takie materiały jak tkanina bawełniana z czystej, 100-procentowej bawełny lub len, będą się szybko gniotły, a po praniu będzie trzeba je rozprasować na mokro. Sztuczne tkaniny mogą uczulać, szybko mechacić się i wycierać. Ich kolor blaknie, przez co wyglądają na starsze, niż są w rzeczywistości. Niska cena powinna wskazać, że nie mamy do czynienia z materiałem w pełni naturalnym, wysokiej jakości.

 
 

Katagoria: Porady dla rodziny
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1724  razy.