Sól morska w kosmetyce

Naturalny produkt, jakim jest sól morska, można wykorzystać także w trosce o własne piękno.

 

Wokół soli przez lata narosło wiele mitów. Jednoznacznie stwierdzono, że jej nadmiar nie jest dobry dla organizmu. Wielu specjalistów zaleca wręcz zamienienie powszechnie używanej soli kuchennej, na sól morską. Czy taki produkt ma jakieś zdrowotne właściwości i może być wykorzystywany w kosmetyce?

 

Otrzymywanie i skład

Sól morską otrzymuje się poprzez odparowanie wody morskiej. Inaczej niż w przypadku soli kamiennej, nie jest ona wydobywana w kopalniach i oczyszczana preparatami chemicznymi. Chociażby sam ten proces sprzyja wyższej zawartości w niej składników mineralnych. To właśnie minerały wpływają na nieco inny smak oraz barwę takiego produktu.

Warto jest przedstawić także dokładny skład 100 gram soli morskiej (oczywiście ilości składników różnią się w zależności od gatunku). Najwięcej jest w niej chloru, ponad 50 gram. Na drugim miejscu znalazł się sód, w ilości przekraczającej 30 gram. Zawartość magnezu, wapnia, potasu i siarczanów nie przekracza jednego grama. Sól morska nie ma więc szczególnego znaczenia w diecie człowieka i nie jest szczególnie korzystnym źródłem minerałów, których lepiej jest poszukiwać w innych produktach. Jest natomiast cenionym składnikiem kosmetyków.

 

Kosmetyki z dodatkiem soli morskiej

Minerały, zawarte w soli morskiej, mają świetny wpływ na skórę. Na jej bazie przygotowuje się między innymi aromatyczne sole dodawane do kąpieli. Tutaj zdecydowany prym wiedzie sól pozyskiwana z Morza Martwego, o cennych właściwościach regeneracyjnych. Na jej bazie tworzy się również złuszczające peelingi. Taki masaż doskonale pozbywa się toksyn oraz poprawia krążenie. Sól morska leczy rozstępy, cellulit oraz trądzik. Kompresy z soli morskiej pozostawione na skórze na mniej więcej pół godziny pozwalają zwalczyć stres, a także lepiej przygotować to miejsce na wnikanie substancji aktywnych zawartych w innych kosmetykach.

Gabinety odnowy biologicznej coraz częściej proponują skorzystanie z zabiegów na bazie soli morskiej. Osoby pragnące dobrze wypocząć, powinny skorzystać z solnych terapii relaksacyjnych, na przykład groty solnej. Dotyczy to przede wszystkim osób, którym brakuje jodu. Kupując kosmetyki lub korzystając z zabiegów na bazie soli morskiej należy dobrze sprawdzić, czy faktycznie jest to produkt bogaty w minerały. Często wykorzystywana jest zwykła sól kuchenna, całkowicie jałowa, której jedyną zaletą będzie zmiana pH wody i jej zmiękczenie.

 

Sposoby na urodę

Przygotowanie domowej kąpieli w soli morskiej, przypominającej tę w najlepszym SPA, jest bardzo łatwe. Wystarczy do wanny nalać wodę o temperaturze około 38 stopni, a następnie wsypać do niej mniej więcej filiżankę soli. Taką kąpiel znakomicie uzupełni kilka kropli olejku do aromaterapii. Naturalny peeling to połączenie soli morskiej i oliwy w proporcjach 4:2. Tak przygotowaną mieszankę należy wcierać w skórę okrężnymi ruchami. Kąpiel w solance zdecydowanie poprawia wygląd skóry, nadając jej elastyczność i przyśpieszając proces jej regeneracji. Sól morska ma także działanie dezynfekujące.

Naturalne preparaty ze spiruliny
https://shop.spiropharm.com

 
 

Katagoria: Porady dla urody
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2028  razy.