Alternatywa dla wybielania zębów

Każdy chciałby mieć piękny śnieżnobiały uśmiech, jednak nie każdy może sobie pozwolić na zabieg wybielania zębów. Nie chodzi tu jedynie o względy finansowe, które powstrzymują część osób przed podjęciem decyzji o wybielaniu. Istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu wybielania. Co wtedy zrobić?

 

Przeciwwskazaniami do zabiegu wybielania są m.in. wypełnienia w kolorze zębów na przedniej powierzchni zęba, korony i klej na przedniej części zębów. Jeśli zdecydowalibyśmy się na wybielanie mając jeden z tych elementów, efekt wybielania mógłby nas przerazić, gdyż wskazane elementy nie rozjaśniłyby barwy i stałyby się doskonale widoczne. Nie zapewniłoby to nam białego uśmiechu. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w takiej sytuacji skazani na żółtawe przebarwienia. Możemy skorzystać z alternatywy dla tradycyjnego wybielania i sięgnąć po licówki.

 

Co to są licówki?

Licówki to cieniutkie płytki, które stomatolog przykleja do przedniej powierzchni zębów zasłaniając w ten sposób wszelkie plamy, przebarwienia i niedoskonałości. Materiał, z którego przygotowywane są licówki nie ma tendencji do przyjmowania nowych przebarwień i jest bardzo trwały, dlatego gwarantuje śnieżnobiały uśmiech nawet na kilkanaście lat. Wykonanie licówki wymaga około dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. W trakcie pierwszej wizyty stomatolog pobierze odcisk zęba, dobierze w porozumieniu z nami kolor porcelany, z której będzie zrobiona licówka oraz wykona licówkę tymczasową. W czasie drugiej wizyty dentysta przymierzy i zacementuje licówkę.

 

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania licówek?

Licówki to zabieg, który pozwala nam w szybki sposób zmienić kolor zęba na wybrany przez nas odcień bieli. Jest to alternatywa dla tych, którzy z pewnych powodów nie mogą wykonać tradycyjnego wybielania zębów, ale też sposób na w pełni przewidywalny efekt działań. Jednakże istnieją sytuacje, w których założenie licówki jest niewskazanie.

  • Zaburzenia zgryzu mogą dyskwalifikować nas, jako kandydatów do założenia licówek, ponieważ zbyt duże odchylenia od normy w budowie zgryzu niosą za sobą ryzyko bardzo dużego obciążenia płytek i tym samym ich niszczenia i odpadania.
  • Jeśli zostanie u nas stwierdzony bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami w nocy, to również powinniśmy zrezygnować z wykonania licówek, które podczas takiego patologicznego zgrzytania z pewnością zostaną uszkodzone.
  • Licówka musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię, do której będzie przylegać. Jeśli owa powierzchnia okaże się zbyt mała, licówka nie będzie tak trwała jak powinna.
  • Czynnikami mogącymi zdyskwalifikować naszą kandydaturę do zabiegu założenia licówek może być również niewystarczająca higiena lub, w niektórych przypadkach, jej brak, a nawet obgryzanie paznokci.

Podjęcie decyzji o wykonaniu licówki powinno być w pełni świadome. Nie należy zatajać faktu istnienia przeciwwskazań przed stomatologiem, który ma wykonać licówki. Takim urywaniem (np. faktu zgrzytania zębami) możemy zaszkodzić jedynie sobie i… swojemu portfelowi. Wykonanie licówek nie jest tanie. Pojedyncza licówka tymczasowa kosztuje od 50 do nawet 100 zł. Licówka stała to koszt od 700 zł do nawet 2500 zł. Cena jest zależna między innymi od powierzchni zęba oraz koloru porcelany użytej do wykonania licówki. Jednak efekt jest trwalszy niż tradycyjne wybielanie i na pewno zadowoli nawet najbardziej wymagających. 

 

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez firmę Shop-Dent zajmującą się dystybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.
 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2741  razy.