Czy dobrze szczotkujesz zęby?

Właściwa metoda szczotkowania jest niezwykle istotna. Nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie zapewni nam oczekiwanych rezultatów czyszczenia jeśli będziemy nieprawidłowo myć zęby. Skąd jednak mamy wiedzieć czy myjemy zęby prawidłowo?

 

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż szczotkowanie zębów. Kilka ruchów w jedną, kilka w drugą stronę i po sprawie. Tymczasem istnieje kilka technik czyszczenia zębów, a większość ludzi nieumiejętnie szczotkuje zęby robiąc to zbyt krótko lub stosując zbyt duży nacisk szczoteczki na szkliwo. Często też pomijamy masaż dziąseł, co skutkuje tendencją do krwawienia.

Najlepiej jest skorzystać z rady stomatologa, który dobierze dla nas odpowiednią metodę szczotkowania i na modelu zaprezentuje nam, jak powinniśmy poprawnie dbać o higienę jamy ustnej. Warto poprosić naszego dentystę, by pokazał nam prawidłową technikę szczotkowania zębów. 

 

Techniki szczotkowania zębów

Istnieje kilka technik szczotkowania zębów: bass, roll, stillman, charters, fones, metodę pionową lub poziomą:

  • Metoda roll to szczotkowanie polecane dla osób z chorobami przyzębia. W tej metodzie ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni i przesuwamy nią wzdłuż dziąseł wykonując ruch obrotowo – wymiatający.
  • Bass to technika oczyszczająca kieszonki dziąsłowe z płytki bakteryjnej. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni tuż przy szyjkach zębów. Włosie szczoteczki powinno być skierowane do korzeni i wykonujemy nim łagodny ruch wibrujący.
  • W technice stillmann masujemy i oczyszczamy nasze zęby tuż przy korzeniach. Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni, kierujemy włosie w stronę korzeni zębowych i przesuwamy włosie ku krańcowi zęba ruchem drgającym poprzecznie wibrującym.
  • Kolejną metodą polecaną w chorobach przyzębia jest metoda Charters. Polega ona na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni ku płaszczyźnie zgryzowej i wykonywaniu ruchów obrotowych, którymi jednocześnie będziemy masować dziąsła.
  • Fones, to technika polecana szczególnie dla dzieci. Ma jednak jedną wadę – nie usuwa dokładnie płytki nazębnej. W tej metodzie szczoteczka powinna być ustawiona pod kątem prostym do dziąseł i poruszana ruchem obrotowym.
  • W metodzie pionowej ustawiamy szczoteczkę pionowo do powierzchni zębów i ruchem wymiatającym usuwamy płytkę nazębną.
  • Metoda pozioma to poziome przesuwanie po powierzchni żującej zębów.

Niezależnie od tego, jakie kompilacje technik czyszczenia zębów stosujemy, pamiętajmy, że nacisk szczoteczki na powierzchnię zęba nie powinien być zbyt mocny, szczotkowanie powinno trwać około dwóch minut, a po szczotkowaniu należy zastosować nitkę dentystyczną do oczyszczenia okolic międzyzębowych do których nie dosięga włosie szczoteczki. Pomocne są szczoteczki soniczne czy szczoteczki elektryczne, które mają wbudowane specjalne funkcje ułatwiające szczotkowanie zębów.

 

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-elektryczna.pl w Poznaniu zajmującą się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik, ROCS, Curaprox, Dr Fresh.
 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1865  razy.