Dlaczego tomografia komputerowa jest ważna w kardiologii?

Nowoczesna technologia coraz bardziej pomaga w diagnostyce chorób oraz leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Doskonałym przykładem na to, jak można wykorzystać potęgę ludzkiego umysłu oraz precyzję urządzeń jest tomografia komputerowa. Badania z jej wykorzystaniem pozwalają na chociażby bardzo dokładne obrazowanie klatki piersiowej, serca oraz tzw. naczyń wieńcowych.

 

Kardiologia od wielu lat jest gałęzią medycyny, która rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Również w Polsce mamy specjalistów od kardiologii, którzy reprezentują światowy poziom oraz są w stanie wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi.

Polscy lekarz coraz chętniej korzystają z nowoczesnej technologii, która umożliwia lepsze i szybsze obrazowanie, a co za tym idzie trafną diagnostykę oraz lepsze leczenie. Wykorzystanie w kardiologii tomografii komputerowej jest wydarzeniem bez precedensu, sprzyjającym zwiększeniu komfortu leczenia oraz skrócenia czasu ewentualnej hospitalizacji oraz rekonwalescencji.

 

Czym tak naprawdę jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest obecnie najnowocześniejszą techniką obrazowania, którą można zastosować w kardiologii. Wykorzystuje ona promieniowanie rentgenowskie, które przechodzi przez prześwietlane ciało, tworząc bardzo dokładny obraz, na podstawie którego specjalista ma możliwość oceniania, co tak naprawdę dolega pacjentowi.

Żadna inna metoda nie daje tak dobrych efektów, jak tomografia i żadne urządzenie nie jest w stanie zajrzeć w głąb ludzkiego ciała, niż tomograf komputerowy. Nowoczesna technika prześwietleniowa połączona tu została z wysokiej jakości oprogramowaniem, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie obrazu, który na monitorze komputera widzi lekarz oraz personel obsługujący tomograf.

Należy pamiętać, że ilość materiału, który zostaje zebrany w trakcie jednego badania tomografem jest na tyle ogromna, że bez starannej obróbki oraz analizy nikt nie jest w stanie podjąć trafnej diagnozy.

 

Skuteczne obrazowanie, trafniejsza diagnostyka

Niewątpliwą zaletą tomografii komputerowej jest jej dokładność, która w kardiologii ma znaczenie absolutnie podstawowe. Wykrywanie wad narządów wewnętrznych, w tym serca wymaga ogromnej precyzji oraz szybkości w działaniu. Musimy pamiętać, że często wykonuje się badanie w celu znalezienia nieprawidłowości w miejscach, które są trudno dostępne lub bada się fragmenty wnętrza, które są bardzo małe. Stąd potrzebne jest wykonanie badania w taki sposób, aby zachować wysoką rozdzielczość przestrzenną.

Takie możliwości daje tylko tomografia komputerowa. Badanie klatki piersiowej oraz serca i naczyń wieńcowych jest bardzo pomocne. Nawet podstawowe, rutynowe badanie tomografem może przynieść lekarzowi wiele cennych informacji, które są wskazówką do dalszego leczenia medycznego.

Za pomocą tomografu komputerowego można wykryć chociażby:

  • występowanie zwapnień w obrębie tętnic, zastawek serca lub mięśnia sercowego,
  • nieprawidłowości w obrębie jamy serca,
  • guzy oraz tętniaki,
  • nieprawidłowości w zaburzeniach funkcjonalnych, np. hipokineza,
  • innego rodzaju wady serca.

 

Bezpieczeństwo pacjenta oraz komfort badania

Badanie tomografem komputerowym jest w pełni bezpieczne dla pacjenta, choć istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. O konieczności przeprowadzania badania tomografem zawsze decyduje lekarz prowadzący. Jeśli nie ma konieczności wykonania badania, lepiej nie podejmować takiej decyzji, gdyż może ona przynieść więcej strat, niż korzyści.

W kardiologii wykonywania badania tomografem jest w pełni bezpieczne i przeważnie nie istnieją przeciwwskazania medyczne, które zabraniają jego przeprowadzenia. Tomografia komputerowa, która wykonywana jest na bardzo nowoczesnym sprzęcie, dostarczanym przez firmę EuroDignostic jest badaniem bardzo komfortowym, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim nieinwazyjność badania. Prawidłowo wykonane badanie nie jest żadnym zagrożeniem dla pacjenta, a może przynieść bardzo dobre efekty, które nie tylko poprawią stan zdrowia, ale również uratują życie.

 

Dodał:
Serwis www.eurodiagnostic.pl – rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2995  razy.