Domowe metody na katar

Jesień w pełni. Nim się obejrzymy, a za oknem pojawi się zima. Nawet jeśli znowu nie będzie rozpieszczać nas śniegiem, to możemy być pewni, że temperatura raczej nie będzie nas rozpieszczać.

 

Jesień oraz zima to czas, kiedy częściej padamy ofiarą przeziębień. Warto więc już dzisiaj dowiedzieć się, jakie są domowe i naprawdę skuteczne metody na katar i przeziębienie.

 

Typowe objawy kataru

Katar, czyli infekcja wirusowa, objawia się najczęściej:

  • wyciekiem z nosa;

  • kaszlem;

  • podwyższoną temperaturą ciała.

Do tego dochodzą takie objawy, jak ból głowy, brak apetytu oraz uczucie ogólnego rozbicia. Generalnie czujemy się źle i nie mamy ochoty wychodzić z łóżka. Objawy można na szczęście skutecznie złagodzić domowymi, znanymi od pokoleń sposobami.

 

Herbatka z lipy na gorączkę

Jeśli w czasie przeziębienia męczy cię gorączka, postaw na herbatkę z lipy. Działa ona napotnie, a jednocześnie skutecznie zbija temperaturę. Kwiat lipy można zasuszyć samodzielnie w lipcu. Dostępny jest jednak również w każdej aptece. Aby herbatka miała lepszy smak, można dodać do niej łyżeczkę miodu oraz plaster cytryny. Dostarczy wtedy ogromnych ilości witaminy C. Trzeba jednak pamiętać, że jej temperatura nie może być wówczas większa niż czterdzieści stopni. W wyższej kwas askorbinowy bowiem ginie.

 

Syrop z cebuli na kaszel

Jeśli męczy cię kaszel, przygotuj sobie smaczny i jednocześnie bardzo skuteczny syrop z cebuli. W tym celu należy cebulę pokroić w piórka i obficie posypać cukrem. Następnie umieszcza się ją w ciepłym miejscu. Idealnie sprawdza się pobliże grzejnika. Kiedy cebula puści sok, syrop jest gotowy. Pić można go kilka razy dziennie. Nie trzeba obawiać się, że się go przedawkuje.

 

Herbatka malinowa na rozgrzanie

W czasie przeziębienia bardzo często jest nam naprawdę zimno. Warto więc sięgnąć po napój, który nie tylko nas nawodni,ale również doskonale rozgrzeje. Świetnie sprawdza się w tym wypadku herbatka z malin, który jednocześnie pozwoli chociaż na chwilę przenieść się myślami w cieplejsze letnie dni. Do herbatki malinowej – podobnie jak tej z lipy – dodać można miód.

 

Chrzan na zatkany nos

W przypadku przeziębienia bardzo często dokucza nam zatkany nos, który poważnie utrudnia oddychanie. Chcąc sobie pomóc, warto zetrzeć na tarce kawałek korzenia chrzanu. Ulatniające się olejki błyskawicznie udrożnią nos i sprawią, że oddychać będziemy mogli pełną piersią. Metody tej nie można jednak stosować zbyt często. Chrzan wykazuje bowiem działanie drażniące.

 

Płukanka z szałwii na bolące gardło

W przypadku bólu gardła doskonałym rozwiązaniem jest płukanka wykonana z szałwii. W aptece kupić można gotowe ziołowe mieszanki, w składzie których szałwia jest obecna. Sięgnąć można również po szałwię do zaparzania w praktycznych torebkach. Płukanka działa antyseptycznie, wykazuje działanie antywirusowe i bakteriobójcze. Skutecznie niweluje ból gardła i przyspiesza powrót do zdrowia.

Domowe metody walki z przeziębieniem są wcale nie mniej skuteczne niż specyfiki z apteki. Do tego nie wpływają negatywnie na żołądek czy wątrobę.

 

Dziękujemy portalowi Medisite.pl za współpracę merytoryczną

 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 5304  razy.