Jak leczyć rwę kulszową

Rwa kulszowa, popularnie nazywana atakiem korzonków nerwowych, jest zespołem objawów, związanych z uciskiem nerwu kulszowego, największego nerwu obwodowego w organizmie człowieka. Nerw ten zaczyna się w miednicy i ciągnie się przez pośladki, tylną część uda, goleń, aż do stopy. Nawet 40% osób doświadcza w życiu ataku rwy kulszowej.

 

Objawy rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej mogą być odczuwalne jako ból o różnym stopniu nasilenia, od łagodnego, poprzez mrowienie przechodzące od góry do dołu nogi, aż po skrajny dyskomfort, znacznie utrudniający poruszanie się. Mówimy wtedy o ostrej fazie rwy kulszowej, w której typowym objawem jest silny, przeszywający ból, promieniujący od dołu pleców lub pośladków do tylnej lub bocznej części kończyn dolnych, a często aż do stopy. Z reguły ból jest jednostronny, ale w niektórych przypadkach promieniuje do obu nóg. Kiedy dolegliwości utrzymują się przez długi czas, mówimy o rwie kulszowej przewlekłej. Wówczas spowodowana bólem postawa utrwala się, powstają przykurcze w stawach. Ból zaczyna utrwalać się w rdzeniu kręgowych oraz mózgu. Mogą wtedy pojawiać się objawy przypominające depresję.

 

Przyczyny rwy kulszowej

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różnorakie – od dyskopatii, zwężenia kanału kręgowego, po uraz kręgosłupa spowodowany wypadkiem, ciążę, zwyrodnienia, nadwagę, intensywny wysiłek fizyczny. Dotyczy to zwłaszcza osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia i nagle zaczynają forsownie ćwiczyć. Wtedy słabe mięśnie brzucha i pleców nie są w stanie podtrzymywać kręgosłupa i krążki międzykręgowe wybrzuszają się. To samo może się stać przy każdym innym przeciążeniu kręgosłupa, na przykład nieprawidłowym dźwiganiu ciężaru, nagłym skręcie ciała itp.

 

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej uzależnione jest od przyczyn i zaawansowania choroby. Przy umiarkowanym bólu ulgę przynosi odpoczynek w odpowiedniej pozycji, ogrzanie bolesnego miejsca i zażycie leku przeciwbólowego. Pozostałe przypadki wymagają fachowego leczenia, zwłaszcza gdy towarzyszą im zaburzenia czucia i niedowłady. W takim przypadku lekarz zaleci leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe oraz fizykoterapię, masaże lub ćwiczenia na wyciągu. Niekiedy konieczne są zastrzyki domięśniowe i noszenie usztywniającego gorsetu. U części chorych konieczne jest przeprowadzenie operacji, która raz na zawsze pokona dolegliwości. W przeciwnym razie rwa kulszowa będzie nawracać.

 

Diagnostyka rwy kulszowej

W wybranych przypadkach niezbędna jest dokładna diagnostyka. Jeżeli wystąpi nasilenie bólu mimo leczenia, pojawi się niedowład, potrzebne będzie badanie neurologiczne, które ustali na jakim poziomie kręgosłupa doszło do uszkodzenia lub drażnienia nerwu kulszowego. Pomocne jest wtedy wykonanie obrazowych badań diagnostycznych, zdjęcia rentgenowskiego czy rezonansu magnetycznego. Operacja jako metoda inwazyjna jest konieczna wtedy, gdy inne metody leczenia zawiodą, a u danego pacjenta pojawi się osłabienie czucia, siły mięśniowej lub brak kontroli nad wypróżnianiem się.

 

Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa nie omija kobiet w ciąży. Aby nie pomylić objawów rwy kulszowej z innymi bólami pleców, kręgosłupa, nóg w tym okresie warto wiedzieć, iż osoba cierpiąca na atak rwy w ciąży nie jest w stanie podnieść nogi do góry z pozycji leżącej, a przy próbie podnoszenia jej odczuwa ból wzdłuż całej kończyny. Kobieta spodziewająca się dziecka może samodzielnie spróbować walczyć z rwą stosując sposoby, które nie zaszkodzą jej ani płodowi. Pomocny może być odpoczynek, ograniczenie gwałtownych ruchów, maści i żele.

Ze względu na przeciążenie kręgosłupa na ataki rwy narażone są osoby podejmujące forsujący wysiłek fizyczny. Wpływ może mieć również dieta uboga w wapń i sole mineralne. By nie dopuścić do nawrotu rwy zalecane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających, najlepiej pod okiem rehabilitanta, a w codziennym życiu unikanie zbyt dużego wysiłku, nagłych skłonów, gwałtownych ruchów. Uzupełnieniem terapii jest leczenie sanatoryjne, korzystanie z kąpieli siarkowych, okładów borowinowych, leczenie polem magnetycznym lub światłem lasera.

 

Więcej informacji na stronie http://rwakulszowa.net.pl

 

 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 1 rok temu.
Publikacja była czytana: 2353  razy.