Jakie są objawy egzemy?

Egzema, a właściwie atopowe zapalenie skóry – AZS – jest jedną z najpowszechniejszych chorób naszej skóry. Szacuje się, że dotyka średnio co dziesiątą osobę w naszym społeczeństwie, jak również pierwszą styczność z nią możemy mieć już w wieku niemowlęcym. Co powinniśmy wiedzieć o egzemie, czym ona jest i jakie ma objawy?

 

Choroba skóry

Już na samym początku warto wyraźnie podkreślić, że egzema jest chorobą skóry, która może spotkać nas w każdym wieku. Co prawda w opracowaniach naukowych oraz praktyce lekarskiej wskazuje się, że jeżeli atopowe zapalenie skóry nie wystąpiło u nas w wieku niemowlęcym, to szanse wystąpienia objawów egzemy w wieku dorosłym wyraźnie spadają. Jeżeli jednak w wieku niemowlęcym mieliśmy styczność z egzemą, to bardzo prawdopodobne jest, że powróci ona do nas później i znowu będziemy musieli się z nią zmagać.

 

Stan zapalny skóry i jego identyfikacja

Zanim przystąpimy do diagnozowania i rozpoznawania objawów atopowego zapalenia skóry AZS warto zaznaczyć, że jest to po prostu stan zapalny skóry, który może powodować występowanie dalszych, znacznie trudniejszych w leczeniu infekcji. Z tego też względu niezwykle istotne jest nie tylko podjęcie profesjonalnego leczenia w poradni dermatologicznej, ale również rozpoczęcie leczenia zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów. Dobry dermatolog nie powinien mieć żadnych problemów ze zidentyfikowaniem egzemy – niezależnie od rzeczywiście występujących u nas objawów, które ze względu na indywidualne uwarunkowania każdego z nas mogą się znacznie różnić.

 

Podstawowe objawy egzemy

Najogólniej można wskazać, że jeżeli nasza skóra zaczyna nas swędzieć, a następnie pokrywa się czerwonymi plamami, to mamy do czynienia z objawami egzemy – tak przynajmniej wygląda w większości przypadków typowy początek atopowego zapalenia skóry. Jak zostało to jednak wspomniane powyżej, egzema może mieć różny przebieg. Mogą wystąpić:
– swędzenie
– obszarowe zaczerwienienie na powierzchni skóry (w każdym jej miejscu),
– twarde i małe guzki na powierzchni skóry,
– szorstkie wykwity skórne, które dość łatwo podrażnić,
– krosty i pęcherzyki
– pękające i jątrzące się krosty oraz pęcherzyki.

 

U niemowląt wygląda to inaczej!

Egzema przechodzona w wieku niemowlęcy przybiera odmienne objawy – przede wszystkim pojawiający się rumień na policzkach dziecka, który swoim zasięgiem może objąć również inne części twarzy, jak chociażby czoło. Wraz z upływem czasu taki rumień staje się coraz bardziej wyraźniejszy, zaś sama powierzchnia skóry zaczyna się łuszczyć. W przypadku niemowląt objawy egzemy są przeważnie znacznie łagodniejsze niż u osób dorosłych.

Podsumowując, jeżeli tylko zaobserwujemy jakiekolwiek objawy świadczące o możliwości wystąpienia u nas lub naszego dziecka atopowego zapalenia skóry, to nie powinniśmy zwlekać z podjęciem decyzji udania się do poradni dermatologicznej. Dermatolog nie tylko pomoże nam doraźnie w związku z uciążliwymi objawami, ale również powinien podjąć długoterminowe leczenie związane z identyfikacją czynnika alergicznego powodującego stan zapalny skóry i uodpornieniem na niego organizmu, aby w przyszłości egzema nie stanowiła problemu.

 

Uwaga:
Artykuł ma charakter poglądowy. Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów u swojego dziecka należy udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Dorota Kozicka ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica) 80-210 Gdańsk
 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1888  razy.