Najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Badania wskazują, że wiele osób dorosłych unika kontrolnych wizyt u stomatologa, co często powoduje rozwój chorób na tyle poważnych, że wymagających usunięcia zakażonych zębów czy leczenia trwającego kilka wizyt. Stres, napoje gazowane, kawa, alkohol – to wszystko działa negatywnie na zęby, wywołując ich choroby.

 

Sprawdźmy, jakie choroby najczęściej diagnozuje się u dentysty.

 

Groźna próchnica

Podstawowym schorzeniem zębów jest oczywiście próchnica, która bywa w dużym stopniu bagatelizowana. Powstaje w wyniku kilku czynników: nieprawidłowej pielęgnacji zębów, podatności szkliwa na zniszczenia czy diety bogatej w cukry. Problem próchnicy dotyka praktycznie każdego człowieka, poczynając od dzieci, które zmiany próchniczne mają również w zębach mlecznych. Szybko zdiagnozowana próchnica jest łatwa do wyleczenia i nie nawraca zbyt szybko; jeśli jednak chory ząb nie jest leczony, próchnica może spowodować konieczność leczenia kanałowego, a przy dużych zniszczeniach – również usunięcia zęba.

 

Zapalenie miazgi i zgorzel

Te dwa zjawiska są ze sobą powiązane i najczęściej bywają efektem nieleczonej próchnicy. Zapalenie miazgi powoduje bardzo silny ból zęba, ponieważ dochodzi do stanu zapalnego dziąsła. Jeśli ból zostanie zlekceważony, może dojść do bakteryjnego zakażenia kości szczęki, a w efekcie – rozwoju zgorzeli. Zgorzel to z kolei poważny stan zakaźny powodowany przez bakterie beztlenowe i prowadzący do martwicy tkanek. Może on rozwijać się na cały organizm, a także tworzyć torbiele i przetoki – bolesne oraz chętnie zakażające inne organy w ciele, w tym serce.

 

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów jest często wrodzona i genetycznie uwarunkowana, ale bywa również efektem stosowania agresywnie działających preparatów wybielających zęby. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka nawet 30% populacji. Przejawia się głównie bólem w zetknięciu zęba z zimnem, gorącem czy słodkimi i kwaśnymi smakami. Wynika zazwyczaj z odsłonięcia zębiny, np. wskutek samoistnie cofających się dziąseł. Wymaga zazwyczaj leczenia przyzębia, ale również zmiany nawyków czy diagnostyki w kierunku bruksizmu, czyli nocnego zgrzytania zębami.

W miejscach takich jak Centrum Polkard działa sprawdzony stomatolog; Olsztyn czy okolice innych, większych miast mają zwykle sporą ofertę profesjonalnych gabinetów stomatologicznych. Warto korzystać z jego usług, aby móc cieszyć się pięknym uśmiechem oraz zdrowiem jamy ustnej.

 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2843  razy.