Płukanie ust zamiast szczotkowania zębów?

Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie płynu do płukania jamy ustnej jest konieczne? A jeśli tak, to kiedy go użyć – przed, po, a może zamiast szczotkowania? A może wystarczy tylko płukać jamę ustną? Przecież płyn ma podobne właściwości jak pasta do zębów, a dotrze wszędzie tam gdzie nie da rady szczoteczka do zębów. No i jest to o wiele prostsze i wygodniejsze niż codzienne szczotkowanie zębów…

 

Niestety należy pamiętać o tym, że nawet najdokładniejsze płukanie jamy ustnej nie zastąpi nam kontaktu szczoteczki z powierzchnią zęba. Tak więc całkowite zastąpienie szczotkowania zębów płynem do płukania ust absolutnie nie wystarczy. Jest jednak niezbędnym składnikiem codziennej higieny jamy ustnej. Czemu płukanie jamy ustnej jest tak istotne?

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście szczotkowanie zębów szczoteczką do zębów z nałożoną pastą, następnie nitkowanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną czy stosowanie irygatora do zębów (szczególnie polecane osobom z aparatem ortodontycznym lub posiadających stłoczone zęby), a ostatnim etapem powinno być właśnie płukanie jamy ustnej. Do tego celu powinniśmy użyć płynu zapobiegającego osadzaniu się płytki bakteryjnej i odświeżającego. Płukanie powinno trwać przynajmniej trzydzieści sekund. Jeśli nie korzystamy z koncentratu, pod żadnym pozorem nie rozcieńczamy naszego płynu wodą, ponieważ to zmniejszy jego siłę działania, a tym samym skuteczność.

Płukanie jamy ustnej po szczotkowaniu powinno być stałym punktem pielęgnacji zębów i profilaktyki, natomiast możemy również skorzystać z płynów przeznaczonych specjalnie do przygotowania zębów do szczotkowania. Płyny takie mają za zadanie zmiękczyć osad znajdujący się na zębach.

Biorąc pod uwagę, jak szeroki jest obecnie wachlarz rodzajów płynów do płukania jamy ustnej, najlepiej jest skonsultować ze stomatologiem, jaki płyn będzie odpowiedni dla nas, inaczej mówiąc: jakiego płynu potrzebują nasze zęby. Może to być płyn o działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, wybielającym, wzmacniającym szkliwo, przeciwpróchniczym, zwalczającym kamień nazębny, łagodzącym nadwrażliwość zębów, niwelującym nieświeży oddech.

Każdy potrzebuje płynu do płukania ust innego rodzaju. Warto zwrócić szczególną uwagę na skład płynu. Stomatolodzy zalecają używanie płynu do płukania ust bez alkoholu, gdyż nie wysusza on śluzówki i jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla naszych dziąseł niż płyn alkoholowy. Bogaty wybór płynów na rynku sprawi, że każdy znajdzie odpowiedni produkt dla siebie, spełniający jego wszystkie oczekiwania. Warto go używać gdyż dotrze wszędzie tam gdzie nie da rady szczoteczka do zębów. 

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez internetowystomatolog.pl – Oddział Shop Dent w Gdańsku zajmujący się dystrybucją i sprzedażą profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej.
 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1232  razy.