Powszechny problem – bezpłodność

Pragnienie stworzenia rodziny jest jednym z najważniejszych w życiu większości Polaków. Być rodzicem, wychowywać i kochać dziecko od jego poczęcia aż do wydania przez siebie samego ostatniego tchu, jest dla wielu ludzi warte więcej niż kosztowności świata. Obserwować etapy wzrostu swojej pociechy, rozpoznawać w niej cechy swoje, ukochanej osoby i członków rodziny. Tego tak bardzo pragniemy, lecz czasem, z jakichś powodów mieć nie możemy mimo wielu starań. Co może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę?

 

Polacy a reszta świata

Prawie 15% związków w Polsce ma problemy z zajściem w ciążę. Mimo powszechnej opinii mieszkańców Europy, w której problem bezpłodności jest aktywnie poruszany, obywatele krajów tzw. “Bogatego Zachodu” nie wybijają się wśród innych obszarów na świecie wielkością problemu.

Na całej kuli ziemskiej aż 48 milionów kobiet zmaga się z problemem niepłodności, najwięcej kłopotów mają mieszkańcy południowej i centralnej Azji, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w którego obrębie znajduje się Polska. Ponadto, o stałości tego problemu wśród populacji ludzkiej nie tylko świadczą źródła pisane sięgające pierwszych społeczeństw (chociażby biblijna Sara), lecz również badania WHO twierdzące, iż procent osób borykających się z problemami zajścia w ciąże nie zmieniła się w ciągu dwóch dekad. Świadczyć to może o powszechnych, biologicznych przyczynach zmian cywilizacyjnych.

 

Czynniki wpływające na obniżenie bezpłodności

Często na drodze do zajścia w ciąże stoją czynniki, o których działaniu nawet nie zdajemy sobie sprawy. Obniżenie bezpłodności zachodzi w sytuacjach długotrwałego stresu i przepracowania. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie się z ukochana osobą na urlop w słoneczne miejsce, bowiem relaks połączony z dużą dawką witaminy D znacznie zwiększy szanse na szybkie pojawienie się zaokrąglonego brzuszka.

Zalecane zaprzestanie nadużywania alkoholu, papierosów czy narkotyków), które mają negatywny wpływ przede wszystkim na jakość nasienia. Obniża ją wysoka temperatura, która jest obecna na co dzień w podgrzewanych fotelach w samochodzie, czy w kładzeniu sobie rozgrzanego laptopa na kolanach. Bicie napojów z plastikowych butelkach i bardzo duży wysiłek fizyczny również zmniejszają produkcję plemników.

Liczy się również dieta. Kobiety z nadwagą bądź niedowagą mają dużo większe trudności z zajściem w ciążę. Według lekarzy dolną granicą wagi ciała kobiety, po przekroczeniu której prawie nie da się zajść w ciążę, jest 44kg.

 

Poważne przyczyny

Do takich należy wiek kobiety. Po 40 roku życia szanse na zajęcie w ciążę maleją do 67%, po 45 to już jedynie 15%! Najlepszym okresem do rodzenia są lata od 19 do 20. Wiek mężczyzny też nie pozostaje bez znaczenia mimo powszechnie panującej opinii, po 40 roku życia spada ilość i jakość produkowanej spermy. Ogromną przeszkodą są również choroby weneryczne, jak również inne związane z układem rozrodczym, jak zapalenia i nowotwory.

Innymi powodami w przypadku kobiet są wszelkie zaburzenia cyklu i owulacji spowodowane chociażby anomaliami genetycznymi lub czynnikami psychogennymi, guzy przysadki mózgowej, zaburzenia tarczycy. Wszelkie zabiegi operacyjne dokonywane na narządach miednicy mniejszej, jak zabieg usunięcia ciąży. Ma znaczenie również cukrzyca, choroby układu krążenia, przewlekłe zapalenie nerek czy choroby układu oddechowego.
W przypadku mężczyzn jakość spermy może być obniżona z powodu nieprawidłowego funkcjonowania jąder, mający swoje przyczyny w zaburzeniach pracy podwzgórza czy przysadki mózgowej. Anomalie chromosomowe, powikłania po infekcji jąder czy długotrwała ekspozycja na promieniowanie (też ciepło) mogą powodować małą ilość wytwarzanych plemników w spermie.

W celach diagnozy i późniejszego leczenia problemów z bezpłodnością zgłoś się do specjalistów z Kliniki Galena!

 

http://www.klinikagalena.pl/leczenie-nieplodnosci/

 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1500  razy.