Sposób na utracone zęby – implanty

Kość słoniowa i drewno – to materiały, które najstarsi dentyści wykorzystywali w celu uzupełniania braków w uzębieniu swoich klientów. Nie były to sposoby bezpieczne, trwałe ani przyjemne. Współczesne implanty mocowane są na specjalnych, tytanowych śrubach i mogą nam służyć przez całe życie. Ich popularność staje się coraz większa, pomimo wysokiej ceny, jaką trzeba za nie zapłacić. Aż trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od szwedzkich królików.

 

Czym są oraz po co nam implanty?

Kiedy tracimy ząb możemy wybrać kilka metod jego ponownej odbudowy. W gabinecie dentystycznym na pewno usłyszymy o możliwości stworzenia tak zwanego mostu. Taka metoda wiążę się to jednak ze spiłowaniem zdrowych zębów, co niestety nie poprawia estetyka, a sama metoda nie należy do trwałych. Znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są implanty, których głównym elementem jest niewielka tytanowa śrubka. Jest ona wkręcana w kość żuchwy lub szczęki. Brzmi drastycznie, ale to konieczne, by nasz implant był wytrzymały. Na początku miejsce zabiegu zostaje jedynie zabezpieczone. Na kolejnych wizytach montowany jest natomiast łącznik i korona.

 

Tytan – szwedzka rewolucja implantologiczna

To właśnie w tym skandynawskim kraju po raz pierwszy odkryto zalety wykorzystania tytanu w implantologii. Jak do tego doszło? Wszystkiemu winne są szwedzkie króliki oraz ortopeda Per-Ingvar Branemark. W latach 50. badał on krążenie krwi w kościach udowych tych zwierząt, wszczepiając im niewielkie płytki tytanowe. Co to ma wspólnego z naszymi zębami? Okazało się, że po skończonym eksperymencie materiał był niemożliwy do usunięcia, ponieważ całkowicie zrósł się z kością. Otworzyło to nowy rozdział w implantologii, ponieważ nowy materiał był łatwo tolerowany przez nasz organizm.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Zanim poddamy się zabiegowi wszczepiania implantu niezbędne będzie sprawdzenie stanu naszych kości. Tkanka kostna musi być w dobrym stanie, by tytanowa śruba miała w niej odpowiednie oparcie. Aby implantolog mógł dokonać właściwej oceny, musimy mu wcześniej dostarczyć zdjęcie pantomograficzne, a w niektórych przypadkach również tomografię szczęki. Musimy również zadbać o wyleczenie wszystkich stanów zapalnych w jamie ustnej. Nie możemy więc wybrać się na zabieg z aftą, opryszczką, czy innym zakażeniem.

 

Przeciwskazania do założenia implantów

Wszczepienie implantów, jak każdy zabieg medyczny, ma również swoje przeciwskazania. O jednym z nich już wcześniej wspomnieliśmy – to stan kości. Najczęstszą chorobą, która może nas dyskwalifikować do założenie wszczepów jest osteoporoza.Jeśli jesteś w ciąży, to również musisz poczekać na swój zabieg. Wynika to przede wszystkim z konieczności podania znieczulenia, a o samym implancie można pomyśleć dopiero po skończeniu karmienia piersią. Również młode osoby mogą spotkać się z odmową. Kości szczęki i żuchwy rosną do 16 roku życia, a więc poniżej tego wieku nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegu.

 

O implanty też trzeba dbać

Wiele osób uważa, że po wszczepieniu implantu nie musimy się już tak bardzo martwić o własne zęby. Jest to bardzo błędna opinia. Po zabiegu bardzo ważne jest częste szczotkowanie zębów i korzystanie z nici dentystycznych. Powinniśmy o tym pamiętać, bo stan zapalny może być dla nas bardzo niebezpieczny.

Musimy również wiedzieć o tym, że sam implant jest oczywiście odporny na próchnicę, jednak brak odpowiedniej higieny zagraża również zdrowiu naszych dziąseł. Warto więc dbać o nasze sztuczne zęby, tak samo, jakby były prawdziwe, by cieszyć się nimi przez długie lata.

 

 

Bianco Gabinet Stomatologiczny
Artykuł powstał przy współpracy z bianco-stomatologia.pl oferującej usługi w zakresie: ortodoncji, protetyki zębów, endodoncji, pedodoncji, implantologii oraz stomatologii estetycznej.

 

 

 
 

Katagoria: Porady dla zdrowia
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 1 rok temu.
Publikacja była czytana: 2223  razy.